Перейти до основного вмісту

Ортодоксальна єврейка війшла у Раду національної безпеки США

10 років Енн Хані Нойбергер пропрацювала в Агентстві національної безпеки, вважаючись самою високопоставленою жінкою в цій найзакритішій розвідувальній структурі США. У 2000-х ця ортодоксальна єврейка обіймала топ-пости у ВМС США, потім допомагала створювати кіберкомандування, відповідала за «російський» напрям в АНБ, а у 2019-му очолила в Агентстві Управління кібербезпеки.

Днями обраний президент Байден призначив 45-річну Нойбергер відповідальною за проблеми кібербезпеки в Раді національної безпеки США.

Хані народилася в бруклінському кварталі Боро-Парк в ортодоксальній родині з Угорщини, де основною мовою був їдиш. Навчалася в школі для дівчаток «Бейс Яаков», закінчила жіноче відділення єврейського Туро-колледжу в Нью-Йорку, спеціалізуючись на фінансах і інформатиці. Після закінчення навчання працювала старшим віцепрезидентом з операцій у сімейній компанії American Stock Transfer & Trust Company, яка надає фінансові послуги. Пізніше закінчила Колумбійський університет зі ступенем магістра ділового адміністрування й міжнародних відносин.

Сім із восьми прадідусів і прабабусь Хані загинули під час Голокосту. Єдиним, хто вижив був прадід, який вистрибнув із потяга, що прямував до табору смерті. Для бабусі й дідуся, — підкреслює Енн, — було вкрай важливо зберегти глибоку вірність традиції, виховавши покоління, яке своїм існуванням доводить, що Гітлеру не вдалося задумане.

Ця вірність в 1976-му ледь не коштувала життя батькам Хані, які опинилися в числі заручників захопленого терористами рейсу Air France, який прямував із Парижа в Тель-Авів.

Як відомо, викрадачі відокремили ізраїльтян від інших пасажирів, відпустивши неєвреїв. Але батьки Нойбергер, незважаючи на американські паспорти, провели в аеропорту Ентеббе весь тиждень, адже на голові батька була кіпа, яка не залишала сумнівів у його походження. Заручників в результаті зухвалої операції звільнив ізраїльський спецназ, подолавши 4000 кілометрів до Уганди.

«Іноді це (військове рішення) єдиний варіант, — говорила Хані в одному з інтерв'ю. — Загрози нам реальні й нікуди не дінуться».

Кілька років дівчина пропрацювала в приватному секторі, але теракти 11 вересня спонукали представницю однієї з 100 найбагатших сімей США (статок батька Енн перевищує $3 мільярда) перейти на державну службу. Отримавши престижну стипендію Білого дому, вона переїхала до Вашингтона і стала стажером у Міністерстві оборони, куди раніше практично не відбирали жінок. Незабаром Хані отримала посаду спеціального помічника глави ВМС, у 2014-му була призначена директором з ризиків в АНБ, а два роки тому очолила Управління кібербезпеки, що запобігає загрозам з боку таких країн як Росія, Китай, Іран і Північна Корея.

Ні на йоту не відступаючи від традиційного способу життя, Нойбергер вважає, що «жінка повинна використовувати таланти, які дав їй Всевишній, і дотримання заповідей — не перешкода для професійного успіху».

Зі своїм чоловіком-ортодоксом вона познайомилася за допомогою шідуху, пара має двох дітей. Чиновниця каже, що в неї репутація «розв’язувача проблем», робочий день Хані в АНБ триває приблизно 13 годин (із 6:30 ранку до 7:30 вечора). Водночас в п'ятницю жінка завжди їде раніше, аби зустріти суботу з родиною. «Мої колеги розуміють, чому я не йду з ними пропустити стаканчик у п'ятницю ввечері, — зазначає вона. — Добре, що помічники, знаючи (про дотримання шабату), у п'ятницю вдень нагадують мені, що пора додому».

До проблем, що стоять на шляху інтеграції релігійних жінок, фахівець із кібербезпеки ставиться раціонально. Наприклад, вона не бачить нічого забороненого в дотику до колег чоловічої статі. «Я тисну руки, — зізнавалася вона в інтерв’ю The Forward. — Єврейський закон вважає це проблемою лише в разі потягу між чоловіком і жінкою. Я не вважаю ділове рукостискання проявом потягу». У тому ж інтерв'ю Хані підкреслювала, що дуже рада, коли ортодоксальні жінки вважають її зразком для наслідування.

Будучи послідовниками глави покоління рава Моше Файнштейна, родина Нойбергер виділяє мільйони доларів єврейським релігійним освітнім установам. Одночасно Хані очолює благодійну організацію «Сестра сестрі», яка допомагає розведеним матерям-одиначкам з ортодоксальних громад.

Нова посада в апараті Ради національної безпеки свідчить про важливість, яку Байден надає цій проблематиці. Нагадаємо, що президент Трамп анулював пост координатора з кібербезпеки у 2018 році.

Енн Хані Нойбергер координуватиме роботу федеральних агентств у сфері кібербезпеки, оперативно реагуючи на можливі загрози та кібератаки від кого б вони не походили.

Олександр Файнштейн

Немає часу відвідувати сайт? Підпишіться на розсилку і отримуйте найважливіше в одному листі

Отлично, вы подписаны на нашу рассылку!
Ранее вы уже были подписаны на нашу рассылку